Dikkat 2017 Kpss’de Testler Artık 40 Soru

 • 06 Ocak 2017
 • 3.059 kez görüntülendi.
Dikkat 2017 Kpss’de Testler Artık 40 Soru

Bilindiği üzere, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar için Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 6’ncı maddesi uyarınca KPSS’de yer alacak konular ile testler ve bunların ağırlıkları, puan türleri ve hesaplama yöntemi gibi KPSS’nin usul ve esasına ilişkin hususlar Devlet Personel Başkanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından müştereken belirlenmektedir.

Söz konusu hüküm doğrultusunda, A Grubu Kamu Personel Seçme Sınavında gerekli görülen birtakım düzenlemelerin yapılabilmesi için, 2016 KPSS puan türlerinin A Grubu kadrolara başvuru açısından geçerlilik süresi bir yıl olarak belirlenmiştir.

Bu kapsamda, 2017 yılında KPSS ile olarak şu değişikliklerin yapılması kararlaştırılmıştır:

A Grubu Kadrolar için yapılan alan sınavından Ekonometri testinin çıkarılması

2016 KPSS ve öncesinde Ekonometri Testinin dikkate alındığı altı farklı puan türü bulunmakta ve bu puan türlerinde Ekonometri testi 0.05 ile 0.15 arasında ağırlıklandırılmakta idi.

2015 ve 2016 yılı KPSS sayısal verilerine bakıldığında Ekonometrinin sırasıyla 0,471 ve 0,404 net ortalamasıyla oldukça gerilerde olduğu ve bahsi geçen puan türlerinin kamu kurum ve kuruluşlarınca tercih edilmediği gözlemlenmiştir.

Bu nedenle, adaylarca ve kurumlarca tercih edilmediği için işlevsel olmayan Ekonometri testinin KPSS alan sınavından çıkarılması kararlaştırılmıştır.

A Grubu Kadrolar için hesaplanan puan türlerinden YDS ağırlıklarının çıkarılması

2016 KPSS ve öncesinde, hesaplanan 120 puan türünün 91’inin hesabında Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’ndan (YDS) elde edilen puan %10 ila %60 oranlarında etkili olmakta; ancak, YDS Yönetmeliğinde bu sınav sonucunun geçerlilik süresine ilişkin bir hüküm bulunmamakta, bu da KPSS’de hangi tarihten itibaren YDS’nin kullanılacağı hususunda karmaşaya neden olmakta idi.

Adayların pek çoğunun, yabancı dil ile ilgili çalışma yapmamasına rağmen bahsi geçen 91 puanın hesaplanabilmesi için YDS’ye de girmek zorunda kalmasının önüne geçebilmek için YDS puanının KPSS puanlarının hesabında dikkate alınmayıp, kamu kurum ve kuruluşlarınca istenilmesi ve mevzuatlarında konu ile ilgili hüküm bulunması halinde sınav ilanlarında yer verilmek suretiyle ayrıca dikkate alınması kararlaştırılmıştır.

A Grubu puan türleri ile test ağırlıklarının yeniden belirlenmesi

Ekonometri testinin ve YDS ağırlıklarının çıkarılması sonrasında, A Grubu Kadrolar için daha önce hesaplanan 120 puan türünün ağırlıklarının yeniden belirlenmesi ihtiyacı hasıl olmuş; bu doğrultuda kamu kurum ve kuruluşlarınca sıklıkla kullanılan ve hiç kullanılmayan puan türleri de dikkate alınarak, hesaplanacak puan türleri ve test ağırlıkları yeniden belirlenmiştir. Bu kapsamda, alan sınavında yer alan testlerin ilgili puan türlerine katkısında asgari düzey 0.15 olarak belirlenmiş ve puan türleri alan testi ağırlıklarına göre sistemli hale getirilmiştir.

KPSS alan testlerinde puanın hesaplanması için en az bir net yapmış olma koşulunun getirilmesi

2016 KPSS ve öncesinde, KPSS A Grubuna yönelik puan türlerinin hesaplanmasında adayın ilgili test grubundan doğru veya yanlış en az bir işaretleme yapması şartı bulunmakta iken; alan testleri ile ilgili daha doğru bir değerlendirme yapılabilmesini temin etmek üzere, 2017 KPSS’den itibaren puan türlerinin hesaplanmasında, adayın ilgili testlerden en az 1 ham puanının bulunması şartının getirilmesi kararlaştırılmıştır.

KPSS’lerde alan testlerinin uygulanması

Lisans düzeyinde yapılan KPSS’lerde alan testlerinin (İşletme, Muhasebe, Hukuk, Kamu Yönetimi, İktisat, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İstatistik) Cumartesi ve Pazar günlerinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki veya üç test olarak uygulanması kararlaştırılmıştır.  Soru sayıları ve testlerin cevaplama süreleri ise aşağıdaki şekilde olacaktır:

Özetle Kpss a grubu sınavında yapılan değişiklikler şunlar olmuştur.
– Ekonometri testi çıkarılmıştır.
– Yds zorunluluğu kalkmıştır.
– Test ağırlıkları değiştirilmiştir.
– Sınav soruları tekrar 40 soru olmuştur. Testler şu şekilde oluşturulmuştur.
Genel yetenek 120 soru
eğitim bilimleri 80 soru
İşletme 40 soru
muhasebe 40 soru
istatistik 40 soru
Hukuk 40 soru
Kamu yönetimi 40 soru
iktisat 40 soru
maliye 40 soru
Uluslar arası ilişikiler 40 soru
Çeko 40 soru
Öabt 50 soru

Herkes için hayırlı olsun. Sizce bu değişiklikler iyi oldu mu ? Görüşlerinizi yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Veysel dedi ki:

  Sistemle bu kadar uğraşacaklarına sınav ilanı versinler

 2. Mehtap dedi ki:

  Bence hiç iyi olmadı.

 3. Serpil Kılıç dedi ki:

  KPSS
  Kamu Personel Seçme Sınavı
  2017-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (ALAN BİLGİSİ) 1.GÜN
  27.05.2017 SINAV TARİHİ CUMARTESİ GÜNÜ
  14.03.2017-27.03.2017 BAŞVURU
  16.06.2017 SONUÇ
  KPSS
  Kamu Personel Seçme Sınavı
  2017-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (ALAN BİLGİSİ) 2.GÜN
  28.05.2017 SINAV TARİHİ PAZAR GÜNÜ
  14.03.2017-27.03.2017 BAŞVURU TARİHİ
  16.06.2017 SONUÇ TARİHİ
  ESKİDENDE 40 SORUYU GERİ 40 ÇIKARILMIŞ SÜRENİN 50 OLMASI GÜZEL ANCAK Cumartesi ve Pazar günlerinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki veya üç test olarak uygulanacaktır.
  YAPILACAK SINAVLAR TAHMİNEN
  HUKUK-İKTİSAT /SABAH
  MUHASE MALİYE/ ÖĞLEN
  İŞLETME-KAMU YÖNETİMİ/SABAH
  ÇEKO-ULUS-İSTATİSTİK/ÖĞLEN
  ŞEKİLDEKİ GİBİ GRUPLANACAĞINI, HER DERS İÇİN AYRI AYRI SINAV YAPILMAYACAĞINI BELİRTİYOR.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İstanbul Evden Eve Nakliyat Hizmeti veren en iyi şirketler. kütahya evden eve nakliyat bakırköy evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat esenler evden eve nakliyat ofis taşımacılığı şişli evden eve nakliyat