Taksir Nedir, Taksirin Özellikleri Nelerdir?

  • 23 Şubat 2017
  • 575 kez görüntülendi.
Taksir Nedir, Taksirin Özellikleri Nelerdir?

Taksir, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla, bir davranışın suçun kanuni tanımında belirtilen neticesi öngörülmeyerek gerçekleştirilmesidir. Taksirli fiilin en bilineni ve yaygın olanı, trafik kazalarıdır.

Taksirin özellikleri şunlardır:

-Taksirli fiillerde suça iştirak ve suça teşebbüs olmaz.

-Taksirle işlenen fiiller, kanunun açıkça belirttiği hallerde cezalandırılır. Örneğin birisini yaralamanın taksirli hali kanunda düzenlenmiştir, ancak hırsızlığın taksirli hali olamayacağı için düzenlenmemiştir.

-Taksirle işlenen suçtan dolayı verilecek olan ceza failin kusuruna göre belirlenir. Örneğin iki aracın çarpışması ile oluşan trafik kazasında iki sürücü, kusuru oranında sorumlu olur.

-Taksirli hareket sonucu neden olunan netice, failin kişisel ve ailevi durumu bakımından, artık bir cezanın hükmedilmesini gereksiz kılacak derecede mağdur olmasına yol açmışsa ceza verilmez. Örneğin bir şoför, evinin otoparkından çıkarken arabanın arkasında oyun oynayan çocuğuna çarpar ve onun ölümüne yol açarsa, ayrıca ceza verilmez. (Bilinçli taksir durumu hariç)

-Taksirle işlenen fiillerde fail, sonucu (neticeyi) istememiş olmalıdır. Örneği kırmızı ışıkta geçen şoför, karşısına çıkacak bir yayaya çarpmayı istememiştir; ama gerekli dikkat ve özeni de göstermemiştir.

-Taksirli fiilde hareket, iradi olmalıdır. (Hareket, bilerek ve istenerek gerçekleştirilmiştir; ancak netice istenmemektedir.)

-Taksirli fiilden sorumlu tutulmak için hareket ile ortaya çıkan sonuç arasında illiyet bağı olmalıdır.

-Taksirli fiilden sorumlu tutulmamak için failin, meydana gelen neticeyi daha dikkatli ve özenli davransaydı bile engelleme imkânı olmadığını ispatlaması gerekir. Bunu ispatlarsa fiilden sorumlu olmaz. Örneğin bakımını yeni yaptırdığı halde arabasının freni patladığı için kaza yapan şoförün sorumluluğu yoktur.

Şimdi biraz püf noktalardan bahsedelim:

Basit (Bilinçsiz/Öngörüsüz) Taksir- Bilinçli (Öngörülü) Taksir Ayrımında şuna dikkat etmek gerekir.
Gerekli dikkat ve özen yükümlülüğünü yerine getirmediği için kanunun suçun kanuni tanımında belirtilen neticenin öngörülmeyerek gerçekleştirilmesi, basit taksirdir. Ancak kişinin öngördüğü neticeyi istememesine rağmen neticenin meydana gelmesi söz konusu ise bilinçli taksir vardır ve durumda taksirli suç için öngörülen ceza arttırılır. Bilinçli taksirin en bilinen ve en yaygın örneği, alkollü araç kullanarak kaza yapmaktır.

Olası kast ile bilinçli taksir birbirine karıştırılmaktadır. Olası kastta fail, neticeyi göze almakta; ancak umursamamaktadır. Bilinçli taksirde ise öngördüğü neticeyi istememekte ve neticenin olmayacağını düşünmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İstanbul Evden Eve Nakliyat Hizmeti veren en iyi şirketler. kütahya evden eve nakliyat bakırköy evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat esenler evden eve nakliyat ofis taşımacılığı şişli evden eve nakliyat