Hasıla Hesaplama Yöntemleri

  • 14 Nisan 2017
  • 437 kez görüntülendi.
Hasıla Hesaplama Yöntemleri

Hasıla hesaplanırken üç ayrı hesaplama yöntemi kullanır. Bunlar Üretim yöntemi, gelir yöntemi, harcama yöntemidir. Şimdi bunlara kısaca değinecek olursak.

Üretim yöntemi ile hasıla hesaplama: Bu hesaplamada ekonomi tarım, sanayi ve hizmetler olmak üzere üç ana sektöre ayrılır. Bu üç ana sektörde kendi içinde çeşitli sektörlere ayrılarak oluşturulan katma değerlerin toplanarak tüm firmalar ürettikleri bütün nihai mal ve hizmetlerin toplam değerinini bulunmasına dayalı bir yöntemdir.

Bu hesaplamada nihai mala ulaşırken geçen süreçte yani, hammedde, ara mal ve nihai mal sürecinde gerçekleşen katma değerlerin toplanması ile çifte hesaplama hatası önlenir.
Yine bu hesaplamada piyasa fiyatı olmayan ürünler maliyet değeri ile hesaba katılır.
Bu hesaplama yönteminde malların değerleri hizmetlerin değerine göre daha kolay hesaplanır.
son olarak Bu hesaplama ile GSMH daha doğru ölçülebilir.

Gelir yöntemi ile hasıla hesaplama: Bu yöntem de ekonomi üretim faktörlerine göre emek, sermaye toprak girişimci olarak ayrılarak bu faktörlere yapılan ödemelerin toplanması ve net dolaylı vergiler ile amortismanların eklemesi ile bulunan hesaplama yöntemidir.

Harcama yöntemi ile hasıla hesaplama: Bu yöntemde ise ekonomi hanehalkı, özel sektör, kamu sektörü ve dış alem olmak üzere dört gruba ayrılır. Bu gruplardan her bir kesim yurtiçinde üretilmiş olan tüm mal ve hizmetlere yaptıkları harcamaların toplamıdır.

Aslında bu üç yöntemde de hesaplama yapıldığında hasılanın eşit çıkması gerekir. Ancak bütün hesaplama yöntemleri ile farklı bilgileri dikkate aldığında hasılalar farklı çıkmaktadır.

Üretim yöntemi ile gelir yöntemi hasıla hesaplamaları aynı çıkabilmektedir, ancak harcama yöntemi ile yapılan hesaplama diğer hesaplama yöntemlerine göre daha düşük bir hasıla hesaplanır.

Hasıla hesaplama yöntemlerini anlatmaya çalıştım. Herkese iyi çalışmalar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ