Kamu Tercihi Teorisi

  • 24 Nisan 2017
  • 1.306 kez görüntülendi.
Kamu Tercihi Teorisi

Piyasa başarısızlığının temel nedeni olarak, devletin başarısız olduğunu savunur. Yani devletin ekonomiye müdaha etmemesi gerektiğini ve eğer müdühale edersede oluşan olumsuzluklara karşı ne yapılması gerektiğini anlatan teoridir.

Bu teorinin varsayımları şunlardır.

1- Metodolojik bireycilik : Bu varsayımda birey ve bireyin faydası ilk sırdadır. Yani birey kendi faydasına olacak şekilde hareket eder. Ekonomik ve sosyal kararlarda bu tercihlere göre şekillenir. Ayrıca politikacılar, bürokratlar ve seçmenlerde çıkarcıdır.

2- İktisadi insan : Diğer bir adı da homo economicusdur. Bu konuyu daha önce burada anlatmıştım. Bu konuya ek olarak bireyler fayda maksimasyonu ile hareket ederken, kamu kesiminde politikacılar oy maksimasyonu, seçmenler ise fayda maksimasyonuyla hareket eder.

3- Politik mübadele : Bildiğiniz gibi mübadele değiş tokuş anlamına gelir. Bu değiş tokuşun kamu da ki karşılığı politik mübadeledir. Bu konuyu daha iyi anlamak için küçük bir örnek yazayım. Politikacılar oylarını arttırmak için yatırımlarını arttırır veya seçmenlerin mali yükümlülüklerine azaltırır. Bu yapılan icratlar karşılığında seçmende bu politikacılara oy verir. Bu olaylar sonucunda her iki tarafında faydası artar. Yani her iki tarafta kazançlı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İstanbul Evden Eve Nakliyat Hizmeti veren en iyi şirketler. kütahya evden eve nakliyat bakırköy evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat esenler evden eve nakliyat ofis taşımacılığı şişli evden eve nakliyat