Kamu Harcamalarının Yapılma Usülleri Nelerdir?

  • 12 Mayıs 2017
  • 483 kez görüntülendi.
Kamu Harcamalarının Yapılma Usülleri Nelerdir?

Kamu harcamalarını daha önce burada anlatmıştık. Ve bu yazımızda demiştik ki; kamu harcamaları belli usüllere göre yapılır. Şimdi bu usüllerden kısaca bahsetmek istiyorum.

Ülkemizde 3 çeşit kamu harcama usülü vardır. Bunlardan ilki; Emanet usülü; Bu usülde kamu idarelerinin doğrudan yaptıkları yada komisyonlarca yapılan harcamalardır.
İkinci olarak Eksiltme azaltma usülü; Bu usüle pazarlık usülüde denir. Bu usülde bir komisyon kurulur ve harcama yapılacak olan mal veya hizmetin şartları belirlenir. Bu şartlar belli süreler içinde gazetede yayımlanır.
Üçüncü olarak İhale usülü ile kamu harcamaları yapılmaktadır. Bu usül 2002 yılında TTK’da uygulamaya konulmuş ve 4 ayrı ihale usülü mevcuttur.
– Açık ihale usulü : İşin gerçekleşmesi için bütün isteklilerin teklif verebildiği usüldür.
– Pazarlık usulü : İşi gerçekleştirmek isteyip teklif veren firmalarla teknik detayların ve fiyatların görüşüldüğü usüldür.
– Doğrudan temin usülü : Kamu idaresi tarafından doğrudan davet edilen firmalar ile teknik detaylar ve fiyatların görüşldüğü usüldür.
– Belli istekliler arasında ihale usulü: Ön değerlendirme ve yeterlilik sonrası kamu idaresi tarafından davet edilen mütühitlerin teklif verdiği usuldür.

Kamu harcamaları görülme usüllerini anlatmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur herkesi iyi çalışmalar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İstanbul Evden Eve Nakliyat Hizmeti veren en iyi şirketler. kütahya evden eve nakliyat bakırköy evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat esenler evden eve nakliyat ofis taşımacılığı şişli evden eve nakliyat