Fiyat Tüketim Eğrisi ve Özellikleri

  • 20 Ekim 2017
  • 816 kez görüntülendi.
Fiyat Tüketim Eğrisi ve Özellikleri

İlk başta fiyat tüketim eğrisini ne olduğunu anlatalım. Fiyat tüketim eğrisi, tüketicinin nominal geliri, tercihleri ve mallardan birini fiyatı sabit iken, diğer malın fiyatı değişmesi sonucu ortaya çıkan denge durumunun geometrik yeridir.

Fiyat tüketim eğrisinin şekli aşağıdaki gibidir.

Bu şekilde A Noktası tüketicinin başlangıç noktasıdır. KL bütçe doğrusunu göstermektedir. Başlangıçta tüketici Y1 ve X1 miktarı kadar tüketim yapmaktadır. Tüketicinin gelirinde herhangi bir değişiklik yokken X malının fiyatının düştüğünü varsayalım. Bu durumda tüketici X malından daha fazla talep edecektir. (Denge B noktasında gerçekleşmektedir.) Tüketicinin geliri değişmeden, X malının fiyatı dahada düşerse yine ilk durumda olduğu gibi X malına olan talebi artar ve denge C noktasına kayar. Bu denge noktalarının birleşmesi sonucu Fiyat tüketim eğrisi ortaya çıkar.

Fiyat tüketim eğrisinin eğimi hakkında önceden bir şeyler söylenemez. Fiyat tüketim eğrisi bir bölümü negatif eğimli, bir bölümü pozitif eğimlide olabilir. Ancak Fiyat tüketim eğrisinin eğimi ile esnekliği arasında yakın bir ilişki vardır.

-Eğer Fiyat tüketim eğrisi X eksenine paralel ise yani eğimi sıfır ise talep eğrisini esnekliği 1 (Bir)dir. X malının fiyatı düştüğünde, X malına olan talep artmasına rağmen X malına ödenen toplam para değişmemektedir.
-Eğer Fiyat tüketim eğrisi negatif eğimli ise X malının fiyatı düştüğünde X malına olan talep ve ödenen toplam tutar artar. Bu durumda talep eğrisinin esnekliği 1 den büyüktür.
-Eğer Fiyat tüketim eğrisi pozitif eğimli ise X malının fiyatı düştüğünde X malına olan talep artar, X malına ödenen toplam tutar ise azalır. Bu durumda talep eğrisini esnekliği 1 den küçük olur.

Herkese iyi çalışmalar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ